BÖLÜMLERİMİZKadın Hastalıkları ve Doğum-Doğumhane

Kadın Hastalıkları ve Doğum-Doğumhane

Kadın hastalıkları muayenesi, gebe muayenesi, doğum sonrası kontrol muayenesi, ultrasonografik muayene, endometriyal biyopsi gibi küçük cerrahi müdahaleler, rahim alınması (histerektomi) gibi büyük ameliyatlar, aile planlaması ve doğum hizmetleri verilmektedir.

Kadın hastalıkları muayenesi

Gebelik dışında poliklinik muayene randevusuna gelirken aşağıdaki basit önerilerin bilinmesinde fayda vardır.

Kadın hastalıkları muayenesi randevusuna gelirken bilmeniz gerekenler

Kadın hastaların muayenesi için hastaların randevu verilen saatte gelmeleri önemlidir. Muayene öncesinde vajinal duş yapılması, vajinal krem-fitil gibi ilaçların kullanılması ve cinsel ilişkide bulunulması yapılacak muayene, tetkik ve sonuçlarını etkileyebileceği için önerilmemektedir. Muayene esnasında mesanenin (idrar torbası) boş olması daha rahat muayene olmanızı sağlar. Bunun dışında, ultrasonografi ve muayene esnasında zorluk çıkarabileceği için, sıkı kıyafetlerin giyilmesini önermemekteyiz.

Aynı zamanda, sizde bulunan daha önce yapılmış tüm film ve tetkiklerinizi  doktorunuza göstermek için yanınızda getirmeyi unutmayınız.

Gebe muayenesi

Gebelik, başından sonuna kadar her döneminde farklı incelemelerin yapıldığı, anne sağlığı yanında bebeğin de sağlığının izlendiği çok önemli bir dönemdir. Tüm kadınların, gebe kalmadan önce en az bir kez kontrole gelmeleri önerilir. Bunun dışında gebe olduğunu anlayan anne adaylarının mümkün olan en kısa zamanda gebelik takiplerine başlamak için polikliniğimize başvurmaları gereklidir.

Doğum sonrası kontrol muayenesi

Gerek normal yolla, gerekse sezaryen ile yapılan doğumlardan 6 hafta sonraki kontrol için randevu almanız uygun olur. Bu randevuda doğum sonrasında görülebilen bir takım sorunların tanı ve tedavisi için önem arz etmektedir.

Ultrasonografi

Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nde gerek çeşitli kadın hastalıklarının incelenmesinde, gerekse gebe hastaların takibinde ve kısırlık tedavisi sürecinde normal muayenenin bir parçası olarak ultrasonografik değerlendirmeler yapılmaktadır. Transabdominal ultrasonografi görüntülemenin karın cildi üzerinden yapıldığı ultrasonografidir. Transvajinal ultrasonografi ise vajina içerisinden özel bir prob ile yapılan ultrasonografidir.

Gebelerin ultrasonografik incelemeleri

Gebelik süresince hem normal gebeliklerin hem de problemli gebeliklerin takibinde ultrasonografi bir çok sorunun erken teşhisine olanak sağlamış en önemli testlerden birisidir. Gebelerde ultrasonografi anne karnındaki bebeğin muayenesi olarak düşünülebilir. Bu açıdan her 3 aylık dönemlerde en az birer kez olamak üzere ultrasonografik değerlendirme yapılması önerilmektedir. Erken gebelik döneminde yapılan ilk ultrasonografi özellikle önemlidir, çünkü bu sayede bebeğin gebelik haftası tam olarak saptanır ve sonraki izlemler buna göre değerlendirilir, ayrıca erken gebeliğin normal yerleşimli bir gebelik mi olduğu, yoksa bir dış gebelik mi olduğu da ultrasonografi ile kolaylıkla anlaşılabilir. Bu inceleme sırasında bebeğin çeşitli vücut ölçümleri yapılmakta, tahmini ağırlığı hesaplanmakta, sıvı miktarı ölçülmekte, ve elde edilen bulguların gebelik haftası ile uyumlu olup olmadığı saptanmaktadır. Gerekli olduğu durumlarda deneyimli hekimler tarafından ileri ultrasonografik tekniklerle ayrıntılı inceleme ve takip yapılmaktadır.

Kadın Hastalıkları Ve Doğum; Doktor

Op.Dr. Hakkı Gürkan ÖZALP 

Op.Dr. Sıdıka UYANIKER 

Op.Dr. Engin KOYUCU

 

 

 
Free business joomla templates